Sl. No

Name of Officers

Designation

1

Laldawngliani Chawngthu

Director

2

Dorothy Ramdinthangi

Joint Director

3

M.C. Lalthankima

Joint Director

4

Zohmingliani

Deputy Director

5

Vanlaldiki Sailo

Deputy Director

6

Dr. A. Lalchhandami Fanai

Deputy Director

7

Lalduhawmi Thomte

Deputy Director 

8

Ch. Lalnunkima

Deputy Director (Adm)

9

Lalmuanpuii Ralte

Superintendent

10

Lalremruata

Research Officer

11

Lalbiakkima Pautu

Lecturer

12

Lalrinpuii

Audio Producer

13

Caroline Zoramthangi

Vocational Guidance Officer

14

Zoramthangi Ralte

Tutor

15

Lalngaizuali Ralte

Programmer

16

Lalnunsiami

Lecturer, ELTI

17

Florence Lalrinpuii Miller

Lecturer, ELTI

18

R. Zonunthara

Science Consultant

19

F. Lalliansanga

Science Consultant

20

PC Lalrintluanga

Science Consultant

21

H Zirkungi

Project Officer

22

Cecilia K. Lalremruati

Lecturer (TE)

23

Ruth Rosangpuii

Lecturer (TE)

24

Vanlalruati

Lecturer (attached)

25

Zozikpuii

Lecturer (Attached)

26

Lianhlupuii Hnamte

Lecturer (Attached)

27

H. Lalhruaitluanga

Lecturer (Attached)

28

K. Vanlalmawia

Assistant Project Officer

29

Lalthanfela

Project Coordinator

30

P.C. Vanlalruata

Tutor

31

Lalbiakchhungi

Sound Recordist

32

Rorelkima

Special Education Officer

33

Hmingthangmawii

Asst. Project Officer

34

Lalsangzuala Ralte

Graphic Artist

35

Samuel Lalmalsawma Sailo

Technical Officer

36

Dr. Lalrozami

Programme Coordinator
37                            Lilipuii Chhangte                                                                                         Lecturer (HI)

38                            Zothanpuii Hangjo                                                                                      Lecturer (VI)
39.                           Lalbiakkimi                                                                                                  Lecturer (HI)
40                            Helen Lalrinliani                                                                                        Lecturer (VI)
41             
42


Technical Staff

43

Vanlalhruaii

Programming Assistant

44

R. Lalbiakdiki

Computer Operator

45

R. Zohmingthangi

Supervisor

46

V. Lalhriatpuii

Science Supervisor

47

Lalbiakngura

Projectionist

48

Lalrohluni

Steno - III

49

C. Lalchhanhimi

Steno - II ( attached)

50

Lalfakawmi Ralte

Technician (attached)




Ministerial Staff

51

Lalbiaksanga

Assistant

52

Lalrohlui Kapte

Assistant

53

Lalmalsawmi Khiangte

Assistant

54


Assistant

55

Lalrinthiangi

U.D.C

56

Lalrinsangi

U.D.C

57

Lalmuankimi

U.D.C

58

 

U.D.C

59

L.P. Lalhruaii

U.D.C

60

Lalsangpuii

U.D.C

61

T.C. Lianzami

U.D.C

62

H. Varparhi

U.D.C

63

Lalnunmawii Hmar

L.D.C

64

Lalnunmawii

L.D.C



Drivers & IV Grade

65

Johana

Driver – I

66

LalsawmlianaDriver – I

67

 

Driver – I

68

T.C. Zomawia

Driver

69

SangluraDriver

70

Lalruatsanga

Chowkidar

71

Lalfakawma

Peon

72

ShillongthangaPeon

73

Lalbiaktluangi

Peon

74

Vanlalbera

Peon



Contract Employees

75

Lalrindiki

Lecturer (DCE)

76

Laldampuii

Lecturer (DCE)

77

Lalremmawii

Lecturer (DCE)

78

H.T. Vanlalremruata

Tutor (DCE)

79

Esther Lalnunpuii

Tutor (DCE)

80

Jonathan Lalpekliana
Lab. Assistant




M.R. Employees

81

Khianghnuna

L.D.C

82

Lalmuanzovi

L.D.C

83

S.T. Lalmuanpuia

L.D.C

84

Lalropuia

Peon

85

T. Vanlalruatdiki

Peon

86

Lalthangpuii

Peon

87

Samuel Lalrohlua

Peon

88

Vanlalhruaia

Peon

89

Lalbiakthanga

Peon